Deze website draagt het AnySurferlabel, een Belgisch kwaliteitslabel voor toegankelijke websites. Meer informatie vindt u op www.anysurfer.be.

Document acties

Gps voor vlotter en veiliger verkeer

(10-11-2011) Een studie van het Instituut voor Duurzame Mobiliteit van de UGent wijst uit dat navigatiesystemen op basis van gps kunnen bijdragen tot vlotter en veiliger verkeer. Voorwaarde daarvoor is dat navigatiesystemen rekening houden met de beleidsprincipes uit het Ruimtelijk Structuurplan Vlaanderen. Onderzoeker Koen De Baets won met zijn paper over dit onderzoek de Best Paper Award op het ‘World Congress on Intelligent Transport Systems’.

Ruimtelijk Structuurplan Vlaanderen als richtlijn

Koen De Baets onderzocht de mogelijkheden om duurzaamheidsprincipes te integreren in gps- of webgebaseerde routenavigatiesystemen. Routes voorgesteld door conventionele navigatiesystemen houden weinig rekening met omgevingsfactoren en werken sluipverkeer in de hand. Om de verkeersleefbaarheid en verkeersveiligheid in Vlaanderen te verbeteren, wordt in het Ruimtelijk Structuurplan Vlaanderen geopteerd voor de optimalisering van het bestaande wegennet. Het resultaat is de bestaande wegencategorisering, waarbij rekening wordt gehouden met toegankelijkheid en leefbaarheid.

Leefbare woonkernen

Het Instituut voor Duurzame Mobiliteit van de UGent ging na in welke mate routeplanners de principes van de wegencategorisering hanteren in hun voorgestelde routes. Door routes van routeplanners met overeenkomstige - op beleidsprincipes gebaseerde - routes te vergelijken, ontstaat een beeld van de mate waarin routeplanners het gewenste gebruik van het wegennet ondersteunen. Uit de studie blijkt dat  minder verkeer op lokale wegen mogelijk is, minder overlast voor residentiële wijken en veiligere schoolomgevingen indien de beleidsprincipes uit het Ruimtelijk Structuurplan Vlaanderen consequent worden toegepast. Navigatiesystemen bieden dus de mogelijkheid om duurzamere routekeuzes te stimuleren. Hierdoor kan de leefbaarheid van woonkernen versterkt worden.

Dit onderzoek is gefinancierd binnen het Steunpunt Verkeersveiligheid (MOW) en valt binnen het onderzoeksveld Duurzame Mobiliteit, uitgevoerd door UGent.

Best paper award

Het 18ste 'World Congress on Intelligent Transport Systems' werd in oktober in Orlando (VS) georganiseerd. Ruim 1.200 papers werden er aan de meer dan 8.000 deelnemers voorgesteld. Koen De Baets van de Universiteit Gent (Instituut voor Duurzame Mobiliteit - AMRP/Civiele Techniek/Geografie) werd uitgeroepen tot winnaar van de Best Paper Award voor de beste wetenschappelijk paper: 'How Sustainable is Route Navigation? A Comparison between Commercial Route Planners and the Policy Principles of Road Categorization'.

Info

Koen De Baets
Vakgroep Geografie
Tel. 09 331 32 59
Koen.DeBaets@UGent.be