Programma overzicht Quetelet colleges

Programma 2016-2018

Module 1: Wat is wetenschap? (okt – dec 2016)

  1. 28/09/2016: Inauguraal college (Etienne Vermeersch – UGent)
  2. 05/10/2016: Wetenschapsfilosofie (Sylvia Wenmackers – KuLeuven)
  3. 12/10/2016: Pseudowetenschap (Johan Braeckman – UGent)
  4. 19/10/2016: Fysica (Leah Henderson – Rijksuniversiteit Groningen​)
  5. 26/10/2016: Antropologie, wetenschap van de mens? (Koenraad Stroeken – UGent)
  6. 09/11/2016: Recht en wetenschap: waarheidsvinding in het strafproces (Anne Ruth Mackor - Rijksuniversiteit Groningen)
  7. 16/11/2016: Hoe wetenschappelijk is geschiedenis? (Berber Bevernage – UGent)
  8. 23/11/2016: Filosofie van de wiskunde (Adhemar Bultheel – KU Leuven)
  9. 30/11/2016: Literatuurwetenschap (Vivian Liska – UAntwerpen)
  10. 07/12/2016: Godsdienstwetenschappen: een contradictio in terminis? (Annelies Lannoy – UGent)

Module 2: Wetenschap en maatschappij (feb - mei 2017)

Thema 1: Gezondheid

  1. 15/02/2017: Gezondheidszorg (Eric Mortier - UGent)
  2. 22/02/2017: Menselijke genetica (Elfride De Baere – UGent)
  3. 01/03/2017: Tropische geneeskunde (Bruno Gryseels – Instituut voor Tropische Geneeskunde)
  4. 08/03/2017: Neurobiologie (Chris van der Linden – AZ Sint-Lucas)
  5. 15/03/2017: Psychoanalyse (Reitske Meganck - UGent)

Thema 2: Economie

  1. 22/03/2017: Intro tot de economie (Marc De Clercq – UGent)
  2. 19/04/2017: Europese monetaire politiek (Paul De Grauwe – LSE)
  3. 26/04/2017: Economie van China en Rusland (Bruno Merlevede – UGent)
  4. 03/05/2017: Onvoorwaardelijk basisinkomen (Philippe Van Parijs - UCL)
  5. 10/05/2017: Vergrijzing (Koen Schoors – UGent)

Programma 2015-2017

Module 1: Wat is wetenschap? (okt – dec 2015)

  1. 29/09/2015: Inauguraal college (Etienne Vermeersch – UGent)
  2. 06/10/2015: Wetenschapsfilosofie (Sylvia Wenmackers – KuLeuven)
  3. 12/10/2015: Antropologie, wetenschap van de mens? (Koenraad Stroeken – UGent)
  4. 20/10/2015: Hoe wetenschappelijk is geschiedenis? (Berber Bevernage – UGent)
  5. 27/10/2015: Literatuurwetenschap (Vivian Liska – UAntwerpen)
  6. 03/11/2015: Pseudowetenschap (Johan Braeckman – UGent)
  7. 17/11/2015: Filosofie van de computerwetenschappen (Ray Turner – University of Essex)
  8. 24/11/2015: Filosofie van de wiskunde (Jean Paul Van Bendegem – VUB)
  9. 01/12/2015: Recht en wetenschap: waarheidsvinding in het strafproces (Anne Ruth Mackor - Rijksuniversiteit Groningen)
  10. 08/12/2015: Godsdienstwetenschappen: een contradictio in terminis? (Vincianne Pirenne-Delforge – Université de Liège)

Module 2: Wetenschap en maatschappij (feb - mei 2016)

Thema 1: Gezondheid

  1. 08/02/2016: Gezondheidszorg in de derde wereld (Bruno Gryseels – directeur Instituut voor Tropische Geneeskunde)
  2. 16/02/2016: Menselijke genetica (Elfride De Baere – UGent)
  3. 23/02/2016: Gezondheidszorg (Eric Mortier – UZ Gent)
  4. 04/03/2016: Neurobiologie (Veerle Baekelandt – KU Leuven)
  5. 08/03/2016: Psychoanalyse (Reitske Meganck - UGent)

Thema 2: Economie

  1. 22/03/2016: Intro tot de economie (Koen Schoors - UGent)
  2. 12/04/2016: De Europese Centrale Bank (Luc Coene -ECB)
  3. 19/04/2016: spreker wordt later aangekondigd
  4. 26/04/2016: Degrowth (François Schneider – industrial ecologist & degrowth researcher)
  5. 03/05/2016: Onvoorwaardelijk basisinkomen (Guy Standing – University of London)

Module 3: De revoluties van de 20ste eeuw (okt - dec 2016)

Thema 1: Fysica

  1. 27/09/2016: Relativiteitstheorie (Henri Verschelde - UGent)
  2. 04/10/2016: Kosmologie (Gustaaf Cornelis – VUB)

Thema 2: Kunst

  1. 11/10/2016: Plastische kunst (Koen Jonckheere – UGent)
  2. 18/10/2016: Architectuur (Dirk De Meyer - UGent)
  3. 25/10/2016: Filmstudies (Daniël Biltereyst - UGent)
  4. 29/10/2016: Muziek (Joachim Brackx – Componist)

Thema 3: Politiek

  1. 08/11/2016: Democratie (Luc Huyse – KU Leuven)
  2. 22/11/2016: Geopolitiek (Sven Biscop - UGent)
  3. 29/11/2016: Actuele debatten in Saoedi-Arabië (Gino Schallenbergh – KU Leuven)
  4. 06/12/2016: Europese politiek (Kathleen Van Brempt – Europees Parlementslid)

Module 4: Uitdagingen voor de 21ste eeuw (feb – mei 2017)

  1. 14/02/2017: Nationalistische tendensen in Europa - Vlaamse Beweging (Bruno De Wever – UGent)
  2. 21/02/2017: Racisme en multiculturele samenleving (Bambi Ceuppens - Koninklijk Museum voor Midden-Afrika)
  3. 28/02/2017: Radicalisering (Christophe Busch – Kazerne Dossin)
  4. 07/03/2017: Geluk en Angst (Dirk De Wachter – KU Leuven)
  5. 14/03/2017: Artificiële Intelligentie (Aleksandra Pizurica - UGent)
  6. 21/03/2017: Religie in de 21ste eeuw (Herman De Dijn – KU Leuven)
  7. 28/03/2017: De GGO-Revolutie (Wim Grunewald, Geert De Jaeger en Stefaan Blancke)
  8. 25/04/2017: Klimaatverandering, politiek en economie (Anneleen Kenis - KU Leuven)
  9. 02/05/2017: Seksualiteit, seksuele identiteit en transgender (Guy T'Sjoen en Joz Motmans- UGent)
  10. 09/05/2017: Autoriteit (Paul Verhaeghe – UGent)

Gerelateerde inhoud