Twee ERC Advanced Grants voor UGent-onderzoek naar kleurbeleving en kindermigratie
(23-06-2026) Zowel het 𝗖𝗢𝗣𝗥𝗜𝗡𝗧𝗦- als het 𝗧𝗿𝗮𝗻𝘀𝙋𝙖𝙧𝙚𝙣𝙩-project hebben een ERC Advanced Grant ontvangen, een van de meest prestigieuze en competitieve financieringsprogramma’s van Europa voor wetenschappelijk onderzoek.
De financiering, ter waarde van 838 miljoen euro, gaat naar 319 vooraanstaande onderzoekers uit heel Europa.
De Advanced Grants bieden hen de kans om ambitieuze, door nieuwsgierigheid gedreven projecten uit te voeren die tot belangrijke wetenschappelijke doorbraken kunnen leiden.
“De nieuwe Advanced Grant-projecten getuigen van de creativiteit, ambitie en intellectuele durf die frontier research vereist.” - Voorzitter van de ERC, Prof. Maria Leptin
COPRINTS (Maaheen Ahmed): kleur in een nieuw licht

COPRINTS focust op een verrassend onderbelicht aspect van de mediageschiedenis: de rol van kleur in tijdschriften. Hoewel kleur essentieel is voor de werking en beleving van magazines, bleef systematisch onderzoek ernaar lange tijd uit.
“Kleur in tijdschriften is nooit louter decoratief geweest,” zegt Maaheen Ahmed. “Ze speelt een cruciale rol in hoe lezers de wereld waarnemen en emoties beleven.”
Het project onderzoekt hoe kleurgebruik percepties en collectieve gevoelens mee vormgaf tussen de jaren 1890 en 1950, toen tijdschriften het medialandschap domineerden. Daarbij worden grote uitgeefcontexten zoals Frankrijk en Duitsland vergeleken met kleinere zoals België, Italië en Spanje.
Deze eerste geschiedenis van kleur in gedrukte media is niet alleen onmisbaar om beter te begrijpen hoe onze hedendaagse waarnemingen door kleur worden beïnvloed. Het baant ook nieuwe wegen bij het creëren van affectieve en zintuiglijke ‘histories’ aan de hand van alledaags drukwerk.
TransParent (Ilse Derluyn): nieuwe kijk op kindermigratie

TransParent vertrekt vanuit het inzicht dat de migratie van kinderen fundamenteel verweven is met het leven van hun familieleden, ook wanneer zij geografisch van elkaar gescheiden zijn.
Het project geeft expliciet een stem aan ouders, broers en zussen die achterblijven in contexten van gedwongen migratie, zoals Afghanistan, Syrië, Zuid-Soedan en Nigeria.
“We mogen migratie van kinderen niet langer los zien van de gezinnen waarvan ze deel uitmaken”, stelt Prof. Dr. Ilse Derluyn.
TransParent onderzoekt hoe gezinnen over landsgrenzen heen verbonden blijven, hoe ouderschap op afstand vorm krijgt en wat er gebeurt wanneer kinderen opnieuw met hun familie worden herenigd.
Door bruggen te slaan tussen migratieonderzoek en familiestudies biedt het project vernieuwende inzichten voor verschillende disciplines. Deze paradigmawissel zal ook bijdragen aan een beter onderbouwd beleid en een sterkere ondersteuning van gezinnen waarin ouders en kinderen van elkaar gescheiden leven.
Over de ERC
De European Research Council (ERC), opgericht door de Europese Unie in 2007, is de belangrijkste Europese financieringsorganisatie voor excellent grensverleggend onderzoek. Het financiert creatieve onderzoekers van elke nationaliteit en leeftijd om projecten in heel Europa uit te voeren.
De ERC biedt vier kernsubsidieregelingen: Starting Grants, Consolidator Grants, en Advanced Grants voor individuele onderzoekers, en Synergy Grants voor teams van twee tot vier toptalenten.
De aanvullende Proof of Concept Grant-regeling helpt begunstigden de kloof tussen hun baanbrekende onderzoek en de vroege fasen van commercialisering te overbruggen.
Sinds juni 2026 is een nieuwe ERC Plus Grants-regeling opengesteld voor aanvragen.
Onderzoekers binnen en buiten de Universiteit Gent die een ERC Grant willen aanvragen met onze universiteit als gastinstelling, kunnen contact opnemen met het EU-team voor advies en ondersteuning.
Meer informatie
Contact
EU-team UGent, eu-team@ugent.be