Naar het buitenland na je studies
Afstuderen in zicht, wat wordt je volgende stap? Een buitenlandervaring is zeker het overwegen waard. Wie na de studies naar het buitenland wil trekken, heeft meerdere opties.
Een internationale ervaring geeft je carrière een krachtige boost en kan op professioneel vlak het verschil maken. Wil je in het buitenland een bijkomend diploma behalen, of liever werkervaring opdoen via een stage, een buitenlands project of vrijwilligerswerk?
Onderstaande beurzen kunnen je buitenlandplannen helpen realiseren. Meestal zijn er meer kandidaten dan beurzen, maar laat dat je niet tegenhouden. Informeer je grondig, hou de deadlines in het oog en bereid je beursaanvraag zorgvuldig voor. Denk na over je loopbaandoelen en koppel ze terug in je beursaanvraag, dat verhoogt je kansen. Waag gerust eventueel bij meerdere beursinstanties tegelijk je kans. Wacht hiermee niet tot je bent afgestudeerd.
Vragen? Contacteer ons via buitenlandnastudies@ugent.be
Een diploma behalen
Het aanvragen van een beurs gebeurt best gelijktijdig met het starten van de toelatingsprocedures aan de buitenlandse instelling. Kandideer gerust bij meerdere instellingen tegelijk. Ga ook na of de buitenlandse universiteiten waar je heen wil, beurzen aanbiedt. Interesse in een bepaald land? Via de desbetreffende ambassadewebsites vind je ook vaak informatie over beurzen.
- Duitsland: You and Europe - European Scholarship Programme
- Erasmus+: Erasmus Mundus Joint Master Degrees
- Frankrijk: "France Excellence Europa" scholarship
- Griekenland: BAAG - Classical Greece in Athens
- Italië: Collegio dei Fiamminghi
- Turkije: Türkiye Scholarships
Buiten Europa
- Brunei Darussalam: Brunei Darussalam Scholarship voor buitenlandse studenten 2026/2027.
-
Columbia: de Columbiaanse overheid biedt beurzen aan via het ICETEX voor studies in Columbia.
- Japan: het Ministerie van Onderwijs, Cultuur, Sport, Wetenschap en Technologie (MEXT) biedt via het Reservation Program for Monbukagakusho Honors Scholarship for Privately-Financed International Students by Pre-arrival Admission | JASSO beurzen aan internationale topstudenten
- Mexico: de Mexicaanse overheid, i.e. het Mexicaans Agentschap voor Ontwikkelingssamenwerking (AMEXCD) biedt studenten een Excellence Scholarship voor studies in Mexico.
- Taiwan: het Taipei Representative Office in the EU and Belgium biedt Belgische en Luxemburgse studenten een Taiwanbeurs voor (verdere) studies, een Mandarijnse Taalverrijking Beurs en Intensive Mandarin summer course.
- Verenigde Staten: BAEF en Fulbright
- Zwitserland: Swiss Government Excellence Scholarschip
Bestemming naar keuze
- Fernand Lazard Stichting: Renteloze lening voor de opstart van een toekomstig beroep of als middel om een buitenlandse studie of onderzoek waar te maken.
-
Fayatbeurzen: Vlaams internationaal beursprogramma voor topstudenten
Stage / werkervaring
Verzamel extra troeven zoals werkervaring, interculturele vaardigheden via een onderdompeling in een andere (werk)cultuur, vreemde talenkennis, internationaal netwerk... Het geeft je professionele loopbaan meteen een flinke boost.
- Stage in Europa (max. 6 maanden) of buiten Europa (max. 6 maanden) met een E+ Traineeship beurs voor stage na studie.
- Flanders Trainee Programme: beurzen via de Vlaamse Gemeenschap voor stage bij internationale organisaties
- Stage in Japan met Vulcanus via de Europese Commissie en het Japanse METI (Ministry of Economy, Trade and Industry)
- Erasmus voor jonge ondernemers
- Werkervaring via vrijwilligerswerk in de EU via
- Werkervaring opdoen in Europa: EURES met o.a. informatie over leven en werken in de diverse EU-lidstaten.
Project
- Beurzen in het kader van een roeping of levensproject: Vocatio
- Prince Albert Funds: voor wie 3 jaar stage - en/of werkervaring heeft en gedurende een jaar een uitdagend buitenlandse project wil aangaan, in opdracht van een Belgisch bedrijf
Onderzoek: naar buitenland tijdens of na je doctoraat
Je kan aan de UGent doctoreren, of overwegen om in het buitenland een onderzoeksplaats annex een buitenlandse beurs te zoeken. Een combinatie wordt geboden via de zgn. Joint PhD’s waarbij je minstens een aantal maanden aan een buitenlandse universiteit onderzoek doet. Zo worden internationale bruggen geslagen tussen onderzoeksgroepen.
Ook in het kader van een doctoraat aan de UGent zijn er mogelijkheden voor een tijdelijk in het buitenlands onderzoeksverblijf in kader van je doctoraat.