Bart Merci wint ERC Synergy Grant met brandbeveiligingsproject voor ruimtetuigen

(06-11-2025) Met het project FireSpace zullen prof. Bart Merci (faculteit Ingenieurswetenschappen en Architectuur) en collega’s uit Lille, Parijs en Bremen baanbrekend onderzoek verrichten rond de dynamiek van brand in een ruimtevaart-context.

Dit werk zal worden gefinancierd met een ERC Synergy Grant, de meest ambitieuze beurzen binnen het topprogramma ERC.

FireSpace

De verkenning van de ruimte is een sterke ambitie van de mensheid. Brandincidenten zijn hierbij echter een hardnekkig probleem, zowel in ruimteveren als in ruimtestations. De sterk verminderde zwaartekracht, in combinatie met verhoogde zuurstofconcentratie, zorgt voor omstandigheden die sterk afwijken van die op de Aarde. Hierdoor is onze huidige kennis ontoereikend om goede oplossingen te ontwerpen.

In FireSpace zal het consortium (prof. Serge Bourbigot – Centrale Lille Institut; prof. Guillaume Legros – Sorbonne Université; dr. Florian Meyer – ZARM, Universität Bremen; prof. Bart Merci – Universiteit Gent) een geïntegreerde brandveiligheidsstrategie ontwikkelen. Die omvat zowel passieve brandbeveiliging (i.e. brandvertragende materialen) als actieve maatregelen (bv. akoestische of elektromagnetische golven). Er zullen experimenten worden gedaan met onder meer een valtoren, paraboolvluchten en zelfs een raket. Bart Merci en zijn team zullen instaan voor geavanceerde computersimulaties, gaande van een opstelling op schaal tot en met een realistische configuratie van een deel van een bemand ruimteveer of ruimtestation.

Over de ERC

De European Research Council (ERC), opgericht door de Europese Unie in 2007, is de belangrijkste Europese financieringsorganisatie voor excellent grensverleggend onderzoek. Het financiert creatieve onderzoekers van elke nationaliteit en leeftijd om projecten in heel Europa uit te voeren. De ERC biedt vier kernsubsidieregelingen: Starting Grants, Consolidator Grants, en Advanced Grants voor individuele onderzoekers, en Synergy Grants voor teams van 2 tot 4 toptalenten. Met een projectbudget van 10 miljoen euro en een projectlooptijd van 6 jaar biedt ERC Synergy een uitgelezen kans om diepgaande wetenschappelijke vraagstukken aan te pakken door het creatief combineren van onderzoekslijnen.

Onderzoekers binnen en buiten de Universiteit Gent die een ERC Grant willen aanvragen met onze universiteit als gastinstelling, kunnen contact opnemen met het EU-team voor advies en ondersteuning.

Contact

EU-team UGent (eu-team@ugent.be)

ERC Synergy Grant